«

»

Май 08

Очний тиск

Очний тиск — тиск, що створюється внутрішнім вмістом очного яблука (склоподібним тілом і внутрішньоочною рідиною) на його жорстку (фіброзну) оболонку — склеру і рогівку. Людина може відчути очний тиск, натиснувши пальцем на око (через віко). Найчастіше, пацієнти називають цим терміном відчуття «розпирання» і тяжкості в очах на тлі різних станів (простудних явищ, головних болів, запальних захворювань очей, глаукоми і т.д.).
Про те, з яких причин виникає даний симптом, як його лікувати і про норми очного тиск йде мова в даній статті.

Підвищений очний тиск

Підвищений тиск всередині ока називається «Глаукома» (захворювання, при якому без лікування відбувається стійке зниження зору, аж до сліпоти). При незначному збільшенні показників пацієнт практично не помічає захворювання, поки око не стане слабозорим або сліпим. Глаукома найбільш часто розвивається у людей, старших 40 років (особливо при несприятливій спадковості — коли в сім’ї є родичі з таким діагнозом). Тому всім людям старше 40 років рекомендовано відвідувати лікаря офтальмолога мінімум один раз на рік для огляду і вимірювання очного тиску.

Крім того, тиск всередині ока може підвищуватися не стійко, а під впливом будь-яких внутрішніх або зовнішніх факторів (прийом медикаментів, на тлі підвищення артеріального тиску, ендокринних захворюваннях). У такому випадку говорять про «офтальмогіпертензію». Як правило, інтенсивного лікування очей в даному випадку не проводять, обмежуючись наглядом у лікаря офтальмолога і усуненням причини, що викликала даний стан.

Симптом «тиску в очах»

Як правило, скарги пацієнтів на розпирання в очному яблуці, болі і дискомфорт не пов’язані з підвищенням внутрішньоочного тиску. Такий стан часто спостерігається при неврологічних захворюваннях (мігрені), підвищення артеріального тиску (гіпертонічний криз) або, навпаки, його зниженні (вегето-судинна дистонія за гіпотонічним типом), при загальних запальних захворюваннях (ГРИП, ГРВІ) або інших хворобах очей (кон’юнктивіти, кератити, неврити зорових нервів, іридоцикліти і т.д.).

Офісні працівники, які проводять весь день перед комп’ютером — часті пацієнти окуліста, що пред’являють скарги на відчуття тиску в очах. Пов’язано це із зоровим перевтомою і пересиханням очей (так званий «Комп’ютерний зоровий синдром»).

Лікування симптому «очного тиску»

Лікування симптомуЛікування повинне бути спрямоване на усунення причини, що викликала скарги пацієнта. Якщо патологія знаходиться в очах — то їй займається лікар офтальмолог (глаукома, запальні захворювання і т.д.) — при цьому, як правило, призначаються відповідні очні краплі. При глаукомі — знижують внутрішньоочний тиск препарати, при запальних захворюваннях — антибактеріальні очні краплі. Якщо мова йде про комп’ютерний зоровоий синдром — зволожуючі краплі для очей, вітаміни для зору, гімнастику.

Фізіотерапевтичне вплив на очі так само добре позбавляє як від відчуття очного тиску, так і допомагає зберегти зорові функції при істинному його підвищенні (глаукомі). Найбільш досконалим з портативних приладів для очей в даний момент є «Окуляри Сидоренко» — апарат, який може використовуватися в домашніх умовах і поєднує в собі відразу 4 методу впливу — цветоімпульсной терапію, фонофорез, вакуумний масаж і інфразвук.

Норми очного тиску

Норми очного тиску — його значення вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм.рт.ст.) і залежить від способу, за допомогою якого фахівець визначає цю величину (дослідження називається «тонометрія»).

Найбільше поширення на сьогоднішній день отримав спосіб «пневмотонометрія» — вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою спеціальної апаратури, що впливає на око людини за допомогою струменя повітря. При цьому немає контакту з поверхнею ока, відсутня ймовірність інфікування і неприємні відчуття з боку пацієнта. Величина очного тиску, отриманого таким способом, коливається від 10 до 21 мм.рт.ст. (Залежно від компанії виробника вимірювального приладу).

Інший поширений спосіб вимірювання очного тиску — за допомогою важків (за Маклаковим). Спосіб є більш точним, однак вимагає застосування анестепиків (можливий розвиток алергічної реакції), контакту вантажів з поверхнею ока (є ймовірність інфікування). Нормальні значення величини очного тиску при цьому способі вимірювання — від 15 до 26 мм.рт.ст.

Так само існують і інші методи, однак вони не так поширені.